Najnowsze wiadomości
  • -
  • Stowarzyszenie Ludowy Zespół Sportowy Kujakowice
  • -
  • modernizacja strony 2014
  • -
  • LZS Kujakowice
  • -
  • www.lzs.kujakowice.pl

Historia

Tenis stołowy w  LZS Kujakowice w latach 1966-2008

Początek zorganizowanej działalności sportowej w Kujakowicach Dolnych i Górnych trudno dziś ustalić. Osoby, które należały do czynnych zawodników lub były sympatykami sportu w większości dziś nie żyją. Jednak z ustnych przekazów niektórych osób wynika, że początki nieformalnej działalności sportowej sięgają końca lat 40. XX w. Założycielem i jednocześnie prezesem klubu był Świderski Franciszek.

            W połowie lat 60. działalność zarządu przechodziła poważny kryzys. Zapobiec temu postanowił proboszcz parafii, którym był ks. Wolek. Miał on wielkie uznanie wśród młodzieży. Zwrócił się wówczas do bardzo znanego w środowisku Kluczborka działacza sportowego Jana Wunschik z propozycją przejęcia funkcji prezesa zarządu. Po przedstawieniu wizji działalności LZS propozycja została przyjęta przez pana Wunschika, który zrobił mnóstwo dobrego dla klubu i który do dziś bardzo aktywnie uczestniczy w życiu klubu. Wiosną 1966 r. powołano nowy zarząd w składzie:

Wunschik Jan – prezes zarządu

Zdrzałaka Władysław – zastępca

Biskup Reinhold – członek

Pieniek Paweł – członek

Stanosek Paweł – członek

Langos Konrad – członek

Rok później w miejsce ubyłych członków weszli do zarządu nowi bardzo zaangażowani członkowie:

Wunschik Jan – prezes zarządu

Stanosek Józef – z-ca do spraw sportowych

Lycko Gerhard – z-ca do spraw gospodarczych

Zemela Józef - członek

Langner Paweł – członek

Puszmann Roman – członek

Przyjęty program działalności sportowej to powołanie obok drużyny piłki nożnej seniorów:

a)      drużyny juniorów piłki nożnej

b)      sekcji tenisa stołowego mężczyzn i kobiet

c)      sekcji szachowej

Jedyne zaplecze sportowe, jakie wtedy posiadał klub to bardzo nierówne boisko do piłki nożnej. Tenisiści stołowi korzystali z różnych sal środowiska z ciekawymi przygodami do 1974 r. Po przebudowie płyty boiska zaczęto myśleć o zapleczu nie tylko dla piłkarzy, ale i dla tenisistów, jak i szachistów. Do realizacji tego celu wykorzystano stojącą przy boisku starą stodołę. Po wykonaniu projektu przystąpiono do jej przebudowy w czynie społecznym w 1973r. Zadanie było poważne dlatego powołano Specjalny Komitet Budowy pod kierownictwem Prezesa Zarządu LZS Jana Wunschik – autora projektu. Motorem napędowym robót budowlanych był Lycko Gerhard, Stanosek Alojzy, Langner Paweł i inni.

Instalację elektryczną wykonał Zemella J., instalację wodociągowo-instalacyjną  Stanosek J, pozostałe roboty wykonali fachowcy opłaceni ze środków finansowych LZS. Całość zaplecza tj. sala do gier małych, szatnie dla zawodników, sekretariat, magazyn na sprzęt, kotłownie c.o. i łazienka z prysznicami oddano do użytku w lipcu 1974r.

Wybudowany obiekt we współzawodnictwie budownictwa sportowego LSZ na szczeblu wojewódzkim uzyskał pierwsze miejsce z nagrodą 100.000zł przeznaczoną na zakup wyposażenia obiektu i sprzętu oraz 3. miejsce na szczeblu krajowym. Zaplecze w pełni sprawne służy do dziś sportowcom i mieszkańcom. W 2004r. z funduszy Unii Europejskiej obiekt zmodernizowano i wyposażono w nowy sprzęt do ćwiczeń siłowych i gier: koszykówki i siatkówki oraz urządzenia rekreacyjno-sportowe dla dzieci. Uzyskane osiągnięcia w działalności sportowej zostały docenione przez władze sportowe i państwowe. Największe odznaczenie sportowe Złotą Odznakę „Zasłużeni Działacze Kultury Fizycznej” przyznano wieloletniemu prezesowi LZS Janowi Wunschik 20. listopada 1984r. Pierwszymi zawodnikami sekcji tenisa stołowego byli: Wieloch Jerzy, Hoffman Herbet, Idziak Henryk. Od początku drużyna LZS-u brała udział w rozgrywkach klasy B do roku 1966. Z opowiadań wynika, że dwójka zawodników: Janowski i Wieloch  początkowo jeździli we dwójkę na mecze i udało się im wywalczyć awans do klasy A rozgrywek, ale po zakończeniu szkoły (czyli po roku) drużyna się rozpadła. Początki tenisa stołowego były bardzo ciężkie. Z braku środków finansowych początkowo pęknięte piłeczki klejono, aby wykorzystać je do treningu. Później zaczęto organizować zabawy taneczne, który przynosiły dochód wystarczający na pokrycie wszystkich wydatków związanych ze sportem. Sekcja tenisa stołowego wznowiła działalność w 1967r. Już w pierwszym sezonie 1967/68 drużyna seniorów zdobyła pierwsze miejsce w klasie B wygrywając wszystkie swoje mecze.

(Wieloch Jerzy, Hofmann Herbert, Idziak Henryk)

Oto tabela końcowa sezonu:

LZS Kujakowice

 20

50:7

2

PST Kluczbork

 16

  39:32

3

LZS Gierałcice

 15

 34:33

4

LZS Dobiercice

 14

 32:29

5

LZS Baruszowice

 12

 16:40

6

LZS Borkowice

 10

10:40

 
W tym sezonie w Mistrzostwach Powiatu Kluczbork bardzo dobrze spisali się zawodnicy LZS Kujakowice, którzy osiągnęli następujące wyników poszczególnych kategoriach:
- seniorki:  2 miejsce B. Jantos
3 miejsce M. Poloczek
- seniorzy: 2 miejsce E. Mazur
3 miejsce J. Wieloch
- juniorzy: 1 miejsce H. Idziak
2 miejsce A. Wunschik
- młodzicy: 3 miejsce A. Przewłoka
 

Jednak największe sukcesy osiągnęli na II Okręgowym Turnieju Klasyfikacyjnym A. Przewłoka, który w kategorii juniorów zajął 5 lokatę i Smyrek, który wygrał rywalizację wśród młodzików. W kolejnym sezonie 1968/69 drużyna LZS Kujakowice wygrała rozgrywki klasy A i awansowała do ligi okręgowej (odpowiednik dzisiejszej 3 ligi wojewódzkiej). W sezonie 1969/70 drużyna z Kujakowice jako beniaminek zajęła bardzo dobre 6 miejsce w lidze okręgowej. W kadrze drużyny występowali: Dmytrowski Stanisław, Kosiński Jan oraz grający trener Mazur Eugeniusz. Druga drużyna złożona z juniorów młodszych brała udział w rozgrywkach klasy A w składzie: Przewłoka Antoni, Wunschik Aleksander, Smyrek Herbet, Kozioł Hubert i Kozioł Antoni.

Tabela ligi okręgowej po zakończeniu sezonu:

1

AZS Opole

42

2

Stal Zawadzkie

41

3

Metal Kluczbork

38

4

Polonia Wołczyn

37

5

Pionier Strzelce

35

6

LZS Kujakowice

31

7

Górnik Januszkowice

29

8

Start Chróścice

29

9

OWF Niemodlin

29

10

Start Pietrowice Wielkie

28

11

Unia II Tułowice

  28

12

Rafamet Kuźnia Raciborska    

  25

 

Największy sukces w tym sezonie osiągnęli młodzicy, którzy po dwóch Okręgowych Turniejach Klasyfikacyjnych zajęli całe podium. Rywalizację wygrał Wunschik przed Przewłoką i Smyrkiem.

W sezonie 1970/71 LZS Kujakowice na półmetku rozgrywek zajmował 5 miejsce, a sezon zakończył w połowie stawki.

W następnym sezonie 1971/72 w ligach okręgowych zarówno żeński, jak i męski zespół uplasowały się po środku stawki. Warte uwagi jest to, że LZS Kujakowice jako jedyna drużyna w obu ligach jest klubem wiejskim. Wyniki obu drużyn na półmetku rozgrywek:

  • mężczyźni po 6 meczach zdobyli 10 pkt przy stosunku małych punktów 85:77
  • kobiety po 6 meczach zdobyły 7 pkt przy stosunku małych punktów 43:47

Sezon 1972/73. Największy sukces w tym sezonie osiągnęli działacze kujakowickiego klubu, którym udało się w pięknym stylu zorganizować Indywidualne Mistrzostwa LZS. Natomiast ze sukcesów sportowych bardzo dobre lokaty na II OTK zajęli:

  • 2 miejsce Przewłoka (juniorzy),
  • 1 miejsce Smyrek (młodzicy),
  • 3 miejsce Wunschik (młodzicy),
  • 3 miejsce Jantos (młodziczki).

Piotr Babik w kategorii młodzików zdobył Mistrzostwo Województwa, a na strefie w Katowicach był wicemistrzem.

Sezon 1981/82. LZS Kujakowice kończą rozgrywki na drugim miejscu i grają mecz o awans do II ligi z SKS LZS Żywocice. W tym sezonie nie została wydana tabela końcowa sezonu, po barażu LZS Kujakowice zostały usunięte z klasy wojewódzkiej przez ówczesnego prezesa OZTS bez podania przyczyny tej skandalicznej decyzji.

Wynik meczu barażowego o wejście do 2. ligi: SKS LZS Żywocice - LZS Kujakowice 2:16.

Punkty dla Żywocic: Pisarz 2, dla Kujakowic: J. Płaszewski i Pietruszka po 4,5, J. Wieloch 3,5, Wąsik 2 i Pilarz 1,5.

Po dwóch latach nieobecności w tej klasie rozgrywek awans wywalczyli byli juniorzy kujakowickiego klubu.

W 1981r. zawodnik LZS Kujakowice Babik Paweł otrzymał drugą klasę sportową za osiągnięte wyniki w tenisie stołowym przyznaną przez Okręgowy Związek Tenisa Stołowego WFS w Opolu. Wygrał MW indywidualnie i w deblu w parze z Momotem z Nysy. Potwierdzeniem wysokiej klasy tego zawodnika było zwycięstwo w OKT w kategorii juniorów. Na tym samym turnieju, ale w kategorii seniorów również świetnie spisali się zawodnicy z Kujakowic. A. Jung wygrał rywalizację, a Płaszewski Janusz był czwarty.

W eliminacjach do Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, będącej jednocześnie Mistrzostwami Województwa juniorów i juniorów młodszych w tej drugiej kategorii indywidualnie zwyciężył M. Pietruszka, a wraz z K. Pisarzem wygrał rywalizację deblową.

Sezon 1993/94

Drużyna LZS Kujakowice po bardzo dobrym sezonie wystąpiła w barażach o wejście do 2. ligi. Niestety po trzech porażkach nie udało się awansować. Skład drużyny stanowili:

Adamek Marek

Pietruszka Krzysztof

Płaszewski Janusz

Zatylny Dariusz

 

Sezon 1994/95

W tym sezonie kadra klubu przeszła dość poważne zmiany. Odeszli Płaszewski Janusz i Zatylny Dariusz, a ich miejsce zajęli wychowankowie klubu, co niestety odbiło się w końcowym rozrachunku sezonu. Drużyna występowała w składzie:

Adamek Andrzej

Adamek Marek

Babik Piotr

Gacmaga Piotr

Pietruszka Krzysztof

Przewłoka Antoni

 

Tabela końcowa sezonu:

1

LZS SKS Brzeg

26

  47

  253:100

2

Ruch Zdzieszowice

26

  42

  246:159

3

Polonez Nysa

26

  40

  232:118

4

Stal Zawadzkie

26

  38

  233:149    3:1

5

Kolejarz Remak Opole

26

  38

  237:140    1:3

6

Prochota Trzebiszyn

26

  33

  228:169

7

LZS Krośnica

26

  32

  220:164

8

MMKS Kędzierzyn Koźle

26

  29

  203:175

9

Obuwnik Prudnik

26

  21

 163:204

10

Polonia Karłowice

26

  17

 152:207

11

Odra Brzeg

26

  13  

 134:224

12

LZS Kujakowice

26

    9

  127:231

13

LZS Racławiczki

26

    3

    76:249

14

LKS Lewada Zakrzów

26

    2

    41:256

Sezon 1995/96

Po rocznej nieobecności do drużyny wrócił Płaszewski Janusz, a wraz z nim przyszedł do zespołu Zatylny Marek, którzy uzupełnili braki kadrowe Kujakowic. Drużyna występowała w składzie:

Adamek Marek

Płaszewski Janusz

Przewłoka Antoni

Zatylny Marek

Sezon 1996/97

Był to dobry sezon dla drużyny LZS Kujakowice, która po bardzo ciekawych rozgrywkach zajęła 4 miejsce w tabeli, przegrywając miejsce na podium gorszym stosunkiem bezpośrednich spotkań z Brzegiem. Było to również zasługą faktu wzmocnienia drużyny dwoma zawodnikami. Skład kujakowickiej drużyny:

Adamek Marek

Kasperkiewicz Janusz

Płaszewski Janusz

Zatylny Dariusz

Zatylny Marek

 

Tabela końcowa sezonu:

1

Daewoo FSD Nysa

18

33

175:48

2

Polonia I Karłowice

18

29

165:82

3

LZS WKS Odra I Brzeg

18

26

157:94

4

LZS Kujakowice

18

26

160:88

5

Obuwnik Prudnik

18

19

125:111

6

Stal Zawadzkie

18

16

121:131

7

LZS Mańkowice

18

14

106:145

8

LZS WKS Odra II Brzeg

18

13

108:145

9

Polonia II Karłowice

18

4

49:167

10

MAKS Kędzierzyn

18

0

26:180

 

Sezon 1997/98

Drużyna występowała w takim samym składzie jak rok wcześniej, tj.:

Adamek Marek

Kasperkiewicz Janusz

Płaszewski Janusz

Zatylny Dariusz

Zatylny Marek

Udało się zdobyć pierwszą lokatę w tabeli i po raz kolejny wystąpić w barażach o 2 ligę, niestety po raz kolejny bez powodzenia.

 

Sezon  1998/99

Skład drużyny znowu uległ zmianie, ale nie przyniosło to przełożenia na występy w lidze, w której to zespół zajął 6 lokatę:

Płaszewski Janusz

Przewłoka Antoni

Stempin Krzysztof

Zatylny Dariusz

Zatylny Marek

Natomiast w klasyfikacji generalnej po trzech WTK i Mistrzostwach Województwa nasi zawodnicy pokazali, że trzeba się z nimi liczyć. W kategorii seniorów osiągnęli następujące wyniki:

Zatylny Dariusz            3 miejsce

Płaszewski Janusz        17 miejsce

Zatylny Marek             29 miejsce

W kategorii młodziczek:

Helios Magdalena        11 miejsce

Zębala Anna                13 miejsce

W kategorii kadetek:

Helios Ewelina             7 miejsce

Tabela końcowa:

1

LZS WKS Odra Brzeg

20

37

197:68    (3:1)

2

OKS Olesno

20

37

193:65    (1:3)

3

Polonia I Karłowice

20

32

184:72

4

Polonia Wołczyn

20

26

165:132

5

Stal Zawadzkie

20

24

143:123

6

LZS Kujakowice

20

20

142:120  2:2(24:21)

7

Obuwnik Prudnik

20

20

128:128  2:2(21:24)

8

LZS Mańkowice

20

12

100:157

 

 

 

W sezonie 1990/2000 odszedł już na stałe Przewłoka Antoni i drużyna występowała w następującym składzie:

Płaszewski Janusz

Stempin Krzysztof

Zatylny Dariusz

Zatylny Marek.

Kujakowice wygrywały głównie z drużynami, które znajdowały się za ich plecami.

Tabela końcowa sezonu:

1

Polonia Karłowice

14

27

115:25

 

2

Motor Kolbut Praszka

14

24

106:34

 

3

Stal Zawadzkie

14

20

92:48

 

4

Polonia Wołczyn

14

14

68:72

 

5

LZS Kujakowice

14

10

55:85

 

6

OKS Olesno

14

8

49:91

2:2(11:9)

7

LZS Mańkowice Nysa

14

8

50:90

2:2(9:11)

8

MOS Opole

14

1

25:115

 

 

 

            W sezonie 2000/01 do klubu przyszli czołowi kadeci województwa Gerlic Piotr i Jantos Dawid, a wraz z nimi Gerlic Rudolf, który został członkiem klubu i czuwał nad rozwojem obu zawodników. Przez pierwszą połowę sezonu obu chłopaków trenował Stempin Krzysztof, który był bardzo skłonny do współpracy. W drugiej części sezonu kadeci zaczęli występować w drużynie seniorów, ale jeszcze jako rezerwowi. Mimo to było widać bardzo duże postępy w ich rozwoju. Przełożyło się to także na resztę kadry juniorów, ponieważ kiedy wzrosła konkurencja trzeba było dużo trenować, aby nie wypaść ze składu. W 2. lidze juniorów zawodnicy zajęli 3 miejsce, a drużyna ta występowała w składzie:

Gerlic Piotr

Jantos Dawid

Kowalczyk Tomasz

Nowicki Maciej

Płaszewski Michał (syn Płaszewskiego Janusza)

Indywidualnie na MW w kategorii młodziczek 2 miejsce zajęła Owsińska Justyna, a w klasyfikacji klubowej młodziczki zajęły 3 miejsce. Występowały wtedy Mamzer Monika, Wyrwich Sabina, Godyla Justyna, Meryk Magdalena. W kategorii kadetów 3 miejsce zajął Gerlic Piotr, a Jantos Dawid i Płaszewski Michał byli w przedziale 5-8. W deblu Gerlic Jantos zajęli 3 miejsce, a w mikście Gerlic Zębala byli w przedziale 5-8. W kategorii kadetek w przedziale 5-8 była Zębala Anna. W Drużynowych Mistrzostwach Województwa tytuł wicemistrzowski zdobyli Zawodnicy LZS Kujakowice w składzie: Gerlic P., Jantos D., Płaszewski M. i pojechali na półfinały Mistrzostw Polski bez większych sukcesów.

Co do drużyny seniorów to w jej szeregach występowali:

Gerlic Piotr

Jantos Dawid

Pochopień Zbigniew

Płaszewski Janusz

Stempin Krzysztof

Zatylny Dariusz

Zatylny Marek

Seniorzy byli drużyną liczącą się w rozgrywkach wojewódzkich, czego potwierdzeniem było miejsce w czołówce tabeli.

Sezon 2001/02 przyniósł spodziewane efekty pracy seniorów z juniorami. Dzięki ich wspólnej współpracy juniorzy awansowali po bardzo dramatycznym meczu z LZS Racławiczki do pierwszej ligi juniorów. Decydujący punkt na 3:2 zdobył Kowalczyk Tomasz. Było już bardzo źle, ponieważ nasz zawodnik w decydującym secie przegrywał 10:7 aby wygrać 10:12.

Tabela końcowa II ligi juniorów:

 

1

LZS Kujakowice

11

22

44:10

2

Victoria Chróścice

11

20

43:13

3

LZS Racławiczki

11

18

42:9

4

UKS Gwiazda Olesno

11

16

33:19

5

LZS WKS Odra Brzeg III

11

14

36:22

6

Victoria Chróścice II

11

12

25:23

7

Polonia Wołczyn

11

10

27:31

8

LUKS Jasienica Dolna

11

8

23:29

9

LUKS Biała Nyska

11

6

16:34

10

Ruch Zdzieszowice

11

2

6:40

11

LZS Sokół Ptakowice

11

2

8:40

12

Polonia Karłowice II

11

0

3:44

 

 

Drużyna seniorów grała w następującym składzie:

Gerlic Piotr

Jantos Dawid

Pochopień Zbigniew

Płaszewski Janusz

Stempin Krzysztof

Zatylny Dariusz

Uplasowała się w górnej części tabeli.

 

            Sezon 2002/03 był bardzo udany dla LZS Kujakowice. Drużyna juniorów zajęła pierwsze miejsce w swoim debiucie w 1. lidze wojewódzkiej, a seniorzy czołowe miejsce w 3 lidze. Trzeba zaznaczyć, że w klubie wszystko było bardzo dobrze poukładane i dzięki współpracy zarządu z zawodnikami były osiągane naprawdę wysokie wyniki sportowe w województwie.

Drużyna juniorów występowała w składzie:

Gerlic Piotr

Jantos Dawid

Płaszewski Michał

Tabela rozgrywek wojewódzkiej 1. ligi juniorów:

1

LZS Kujakowice

9

16

33:10

2

Odra I Brzeg

9

14

28:13

3

Zawadzkie

9

14

29:13

4

Odra II Brzeg

9

12

26:20

5

Dobrodzień

9

10

24:21

6

Odra Kędzierzyn Koźle

9

8

25:26

7

LKS Mańkowice

9

8

14;23

8

Motor Praszka

9

4

9:32

9

MOS Krofantów

9

4

15:28

10

MOS Opole

9

2

5:32

 

 

 

Juniorzy pojechali na Drużynowe Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów, gdzie wygrali jeden mecz z zawodnikami AZS Wrocław, ale było to za mało, aby awansować do turnieju głównego. Był to ogromny sukces tak małego klubu, jakim jest LZS Kujakowice.

Drużyna seniorów występowała w składzie:

Gerlic Piotr

Jantos Dawid

Płaszewski Janusz

Stempin Krzysztof

Zatylny Dariusz

 

 

                                                                                           

 

 

Seniorzy bardzo dobrze wypadli w lidze. Zajęli w niej 3 miejsce, przegrywając walkę o mistrzostwo ligi w ostatnim spotkaniu z LZS Trzebiszyn 4:6 po bardzo dramatycznym meczu. Zakończył się on skandalicznym zachowaniem zawodnika Trzebiszyna, który wyzwał zawodników naszego klubu. Jak się potem okazało o końcowej kolejności zadecydował wynik bezpośredniego pojedynku z Polonią Wołczyn, z którą Kujakowiczanie przegrali 3:7

w przedostatniej kolejce. Po zakończeniu sezonu okazało się, że LZS Trzebiszyn rozwiązał drużynę seniorów, a Polonia Wołczyn ze względów finansowych nie chciała występować

w 2. lidze, co spowodowało, że kolejną drużyną, która może awansować jest

LZS Kujakowice. Zarząd klubu postanowił wykorzystać ten fakt i w kolejnym sezonie kujakowiccy tenisiści występowali w 2. lidze, co było największym drużynowym sukcesem klubu w historii. Tabela po zakończeniu sezonu:

 

1

LZS Trzebiszyn

18

32

128:52

2

Polonia Wołczyn

18

28

118:62

3

LZS Kujakowice

18

28

123:57

4

OKS Olesno

18

19

92:68

5

LZS WKS Odra Brzeg

18

19

85:95

6

LUKS Jasienica Dolna

18

18

94:86

7

Odra Kędzierzyn Koźle

18

15

90:90

8

Motor Praszka

18

11

72:108

9

Orzeł Branice

18

9

76:104

10

MOKSiR Zawadzkie

18

1

22:158

 

W drużynie seniorów występowali:

Gerlic Piotr

Jantos Dawid

Płaszewski Janusz

Stempin Krzysztof

Zatylny Dariusz

Zatylny Marek

           

            Sezon 2003/04 był również bardzo udany dla drużyny juniorów, którzy w tym samym składzie powtórzyli zeszłoroczny sukces i wygrali 1. ligę juniorów. O zwycięstwie zadecydował bezpośredni pojedynek z LUKS MOKSiR Korfantów, który to nasi zawodnicy rozstrzygnęli 3:1 na swoją korzyść. Gerlic Piotr był jednym z najlepszych juniorów

w województwie. Niewiele gorzej spisywał się Jantos Dawid i Płaszewski Michał, a zajmował się nimi Płaszewski Janusz. Gerlic Rudolf zostaje sędzią PZTS, który ma uprawnienia do sędziowania meczy w 2. lidze. Tabela weryfikująca wyniki 1. ligi juniorów:

 

1

LZS Kujakowice

9

16

25:6

2

LUKS MOKSiR Korfantów

9

16

25:9

3

UGKS Odra Brzeg

9

14

24:11

4

LZS Victoria Chróścice

9

12

22:13

5

LZS Racławiczki I

9

10

21:14

6

MOKSiR Zawadzkie

9

10

18:16

7

TS Odra Kędzierzyn Koźle

9

6

14:19

8

MOS Opole

9

4

7:21

9

DOKiS Dobrodzień

9

2

4:24

10

Motor Praszka

9

0

0:27 wycofany z rozgrywek

 

 

 

 

 

Na zdjęciu od lewej górny rząd: Stempin K., Gerlic P., Jantos D., dolny rząd: Wunschik J. (wieloletni prezes), Gerlic R. (sędzia i członek klubu), Płaszewski J., Zatylny M., Zatylny D., Stanossek A. (prezes)

 

            W tym sezonie kujakowiccy tenisiści zadebiutowali w 2 lidze w historii. Udało się wtedy pozyskać sponsora firmę Plastmet, co pomogło w utrzymaniu drużyny. Do kadry klubu dołączył Smok Paweł, który był bardzo utytułowanym zawodnikiem i miał za sobą występy w ekstraklasie. Debiut jednak nie wypadł za dobrze, a drużyna Kujakowic zdobyła tylko 1 pkt. Nie udało się nawet wygrać meczu z drugą opolską drużyną w tej klasie rozgrywek, którą była LZS Mańkowice. Jak się potem okazało z powodów finansowych żadna inna drużyna z województwa opolskiego nie chciała awansować do 2 ligi i kujakowicka drużyna nie spadła. Seniorom bardzo dobrze poszło w Pucharze Polski na szczeblu wojewódzkim, w którym to zajęli bardzo dobre 2 miejsce przegrywając w finale z UGKS Odra Brzeg 4:1.

Tabela końcowa sezonu:

 

1

AZS II Gliwice

22

34

131:89

2

LKS Grom Złota Dama Poczesna

22

31

135:85

3

LITS Anders Jedność Żywiec

22

30

137:83

4

MOSiR Górnik 09 Mysłowice

22

28

127:93

5

STS Naprzód Borucin Bojanów

22

28

125:95

6

LKS Gwiazda Skrzyszów

22

27

119:101

7

KTS Lędziny

22

25

130:90

8

LKS Dąb Gaszowice

22

25

110:110

9

AKS Mikołów

22

22

111:109

10

MKS Skarbek Tarnowskie Góry

22

22

107:113

11

GKS Olimpijczyk Zawiercie

22

20

99:121

12

JKTS Jastrzębie

22

18

111:109

13

UGKS Odra Brzeg

22

17

100:120

14

OSiR Kłobuck

22

15

97:123

15

LKS Mańkowice

22

9

82:138

16

LZS Plastmet Kujakowice

22

1

39:181

 

W składzie drużyny byli:

Gerlic Piotr

Jantos Dawid

Płaszewski Janusz

Smok Paweł

Stempin Krzysztof

Zatylny Dariusz

Zatylny Marek

           

            Sezon 2004/05 drużyna przystąpiła do rozgrywek w tym samym składzie, co w roku poprzednim i już z większym doświadczeniem. Zaowocowało to zdobyciem kilku punktów, ale nie pozwoliło na utrzymanie w tej klasie rozgrywek. Ze względu na bardzo dużą liczbę zawodników zarząd klubu postanowił zgłosić do 4 ligi drugi zespół. Trzeba zaznaczyć, że czołowym zawodnikiem pierwszej drużyny był Gerlic Piotr, który zdobywał punkty prawie w każdym meczu, ale i pozostali spisywali się bardzo dobrze.

W pierwszej drużynie występowali:

Gerlic Piotr

Płaszewski Janusz

Smok Paweł

Stempin Krzysztof

Zatylny Marek

Zatylny Dariusz

Jantos Dawid   (dwaj ostatni grali w drugiej drużynie, ale mieli prawo do rozegrania 3 meczy w wyższej lidze)

 

Tabela końcowa 2 ligi:

1

AKS Mikołów

22

37

153:67

2

LITS Anders Żywiec

22

37

157:63

3

KTS Lędziny

22

37

154:66

4

KS Naprzód Borucin

22

32

148:72

5

JKTS Jastrzębie

22

28

127:93

6

GKS Olimpijczyk Zawiercie

22

25

118:102

7

MOSiR Mysłowice

22

21

118:102

8

OSiR Kłobuck

22

17

91:129

9

LKS Dąb Gaszowice

22

24

126:94

10

ULKS Tajfun Ligota Łabędzka

22

22

107:113

11

LKS Grom Złota Dama Poczesna

22

17

84:136

12

UKS Huragan Sosnowiec

22

17

92:128

13

LITS Anders II Żywiec

22

16

88:132

14

MKS Skarbek Tarnowskie Góry

22

12

84:136

15

LZS Plastmet Kujakowice

22

10

75:145

16

LUKS Jasienica Dolna

22

1

39:181

 

Punkty w sezonie zdobyte w drugiej lidze (mecze wygrane / mecze przegrane):

Gerlic Piotr

31/24

Smok Paweł

18/32

Płaszewski Janusz

12,5/ 31,5

Stempin Krzysztof

12/32,5

Zatylny Marek

1,5/20

Zatylny Dariusz

0/2,5

Jantos Dawid

0/2

W drugiej drużynie występowali:

Jantos Dawid

Orzeszyna Artur

Płaszewski Michał

Zatylny Dariusz

           

            Zawodnicy tej drużyny wygrali rywalizację w grupie Północ z kompletem zwycięstw i awansowali do grupy finałowej. Tam przegrali z KS Lellek Sławice i musieli walczyć o awans do 3 ligi w barażu z Polonią Wołczyn z którą przegrali 3:8 i 5:8.

Tabela końcowa gr. Północ:

1

LZS Kujakowice II

14

28

112:34

2

LZS Victoria Chróścice II

14

21

99:53

3

KTS MOKSiR Zawadzkie I

14

18

88:64

4

DOKiS Dobrodzień

14

17

90:76

5

GUKS Byczyna

14

14

82:71

6

UKS Dalachów

14

9

61:95

7

KTS MOKSiR Zawadzkie II

14

5

49:98

8

Start Wołczyn II

14

4

20:112

Tabela grupy finałowej:

1

KS Lellek Sławice

10

17

76:59

2

LZS Kujakowice II

10

46

71:40

3

LZS Racławiczki II

10

9

63:67

4

LZS Victoria Chróścice II

10

7

56:68

5

LUKS Biała Nyska

10

7

55:71

6

KTS MOKSiR Zawadzkie II

10

4

49:76

 

                       W 1 lidze juniorów nasi reprezentanci zajęli 3 lokatę. Było to spowodowane tym, że na jeden z turniejów zagrali w dwuosobowym składzie i przegrali ważne spotkania, ale biorąc to pod uwagę, trzecia lokata była dobrym wynikiem:

1

LUKS MGOKSiR Korfantów

9

18

27:6

2

LZS Victoria Chróścice

9

12

23:19

3

LZS Kujakowice

9

12

23:13

4

LZS Racławiczki

9

10

18:15

5

KTS MOKSiR Zawadzkie I

9

10

19:14

6

UGKS Odra Brzeg

9

8

22:19

7

TS Odra Kędzierzyn Koźle

9

8

16:21

8

LZS Racławiczki II

9

6

13:22

9

KTS MOKSiR Zawadzkie II

9

6

13:24

10

UKS MOS Opole

9

0

6:27

 

            W Pucharze Polski na szczeblu wojewódzkim pierwsza drużyna zajęła miejsce 3-4, druga 9-16. Ten sezon przyniósł również bardzo dobre wyniki w rywalizacji indywidualnej. Na Mistrzostwach Województwa seniorów para deblowa Gorlic- Smok zajęła 3 miejsce.

W klasyfikacji końcowej po 3 WTK i MW seniorów nasi reprezentanci zajęli następujące lokaty:

4. Smok Paweł

6. Gerlic Piotr 

20. Płaszewski Janusz

21. Stempin Krzysztof

48. Jantos Dawid        

W MW juniorów indywidualnie Gerlic Piotr był drugi, a Jantos Dawid trzeci. Razem zdobyli Mistrzostwo Województwa w grze deblowej. Gerlic w parze z Kamilą Borkowską (KTS MOKSiR Zawadzkie)zdobył złoto w mikście. W klasyfikacji końcowej po 3 WTK i MW juniorów nasi reprezentanci zajęli następujące lokaty:

Jantos Dawid               6

Gerlic Piotr                  8

Płaszewski Michał        12

Orzeszyna Artur           45-50

           

            W sezonie 2005/06 odeszło z klubu kilku zawodników i wystartowała tylko drużyna w 3 lidze. Odszedł również sponsor, który zaczynał popadać w kłopoty finansowe. Przed rozpoczęciem sezonu 20 września 2005r. miały miejsce I Dni Kultury Chińskiej w Kluczborku. Swój udział zaznaczył w nich LZS Kujakowice, który na zaproszenie władz miasta rozegrał mecz z delegatami z Chin. Wszystkie pojedynki wygrali zawodnicy naszego klubu, a honorowy punkt dla Chińczyków zdobył ich ambasador w potyczce z prezydentem Kluczborka.

W tym sezonie w drużynie Kujakowic grali:

Gerlic Piotr

Jantos Dawid

Płaszewski Janusz

Smok Paweł

Stempin Krzysztof

 

            Po zakończeniu sezonu, w którym Kujakowiczanie zajęli miejsce w czołówce okazało się, że Płaszewski Janusz wyjeżdża za granicę, a Gerlic Piotr przechodzi do drużyny z Niemodlina, która awansowała do 2. ligi i ściągnęła do siebie najlepszych zawodników z całego województwa. Z powodu osiągnięcia wieku seniorskiego przez juniorów z ubiegłego sezonu drużynę juniorów zgłoszono do 2 ligi w następującym składzie:

Koj Damian

Myśliwczyk Mateusz

Pilniok Łukasz

Zajęli oni ze wcześniejszymi założeniami jedną z ostatnich lokat.

 

W sezonie 2006/07 w drużynie seniorów grali:

Jantos Dawid

Pełka Jan

Smok Paweł

Stempin Krzysztof

Mimo ciężkiego sezonu, problemami z zebraniem pełnego składu na mecz udało się zdobyć wysokie 4 miejsce, co zawodnicy i działacze klubu uznali za bardzo dobre osiągnięcie.

Tabela po zakończeniu sezonu:

1

ZKS Wojtpol Korfantów

18

36

144:18

2

LZS Victoria Chróścice

18

28

128:81

3

TS Odra Kędzierzyn Koźle

18

28

122:72

4

LZS Kujakowice

18

19

106:106

5

LZS Zakrzów

18

18

105:109

6

KS Lellek Sławice

18

17

101:114

7

LZS Racławiczki

18

14

94:124

8

LUKS MGOKSiR Korfantów I

18

11

81:112

9

LUKS MGOKSiR Korfantów II

18

9

79:121

10

UGKS Odra Brzeg

18

0

29:144

 

W sezonie 2007/08 skład kujakowickiej drużyny wzmocnili zawodnicy z rozwiązanego klubu Polonia Wołczyn:

Kasperkiewicz Janusz

Obermajer Cezary

Sokołowski Artur, ponadto grali:

Jantos Dawid

Stempin Krzysztof

Mimo to znowu są problemy, aby jechać w czteroosobowym składzie na mecz. Po wygraniu kilku meczu z najsłabszymi drużynami zapewnili sobie utrzymanie w lidze.

Tabela po pierwszej rundzie:

1

TS Odra Kędz-Koźle

9

18

72:12

2

KS Lellek Sławice

9

14

65:41

3

LUKS Nowogames Nysa

9

14

64:43

4

LZS Zakrzów

9

11

58:47

5

KTS MOKSiR Zawadzkie

9

10

54:56

6

LZS Kujakowice

9

9

53:48

7

LUKS MGOKSiR Korfantów I

9

7

42:60

8

LZS Racławiczki

9

5

47:53

9

LZS Victoria Chróścice

9

1

28:71

10

LUKS MGOKSiR Korfantów II

9

1

28:71

 

            W sezonie 2008/09 z różnych powodów są problemy kadrowe i w związku z tym mało kiedy ma miejsce mecz w pełnym składzie. W kadrze klubu są:

Jantos Dawid

Pełka Janusz

Obermajer Cezary

Sokołowski Artur

Stempin Krzysztof

 

            Na półmetku rozgrywek kujakowiccy tenisiści są na ósmej pozycji osiągając następujące wyniki w poszczególnych meczach:

1. UGKS Odra Brzeg - LZS Kujakowice 8-0

2. LZS Kujakowice - KS Lellek Sławice 8-4 (Pełka 3,5 Obermajer 3,5 Sokołowski 1)

3. LUKS Nysa - LZS Kujakowice 8-6

4. KS LUKS Nowogames Nysa - LZS Kujakowice 8-0

5. LZS Racławiczki - LZS Kujakowice 6-8 (Pełka 3 Sokołowski 2,5 Jantos 1,5 Stempin 1)

6. LZS Kujakowice - KTS MOKSiR Zawadzkie 6-8 (Pełka 3,5 Jantos 1,5 Sokołowski 1)

7. LUKS MGOKSIR Korfantów II - LZS Kujakowice 8-2

8. GUKS Byczyna - LZS Kujakowice 8-5 (Pełka 3 Obermajer 2)

9. LZS Kujakowice -LZS UKS 15 Zakrzów 7-7 (Pełka 2,5 Obermajer 2,5 Stempin 1,5 Sokołowski 0,5)

 

Tabela 3. ligi na półmetku rozgrywek:

1

UGKS Odra Brzeg

9

16

70:36

2

KS LUKS Nowogomes Nysa

9

16

70:22

3

LUKS MGOKSiR Korfantów

9

12

60:51

4

GUKS Byczyna

9

11

56:55

5

KTS MOKSiR Zawadzkie

9

10

56:52

6

KS Lellek Sławice

9

8

54:55

7

LUKS Nysa

9

8

55:54

8

LZS Kujakowice

9

5

42:65

9

LZS UKS 15 Zakrzów

9

4

38:66

10

LZS Racławiczki

9

0

28:72

 

Po dużo lepszej rundzie rewanżowej nasi zawodnicy poprawili swoją lokatę o 3 pozycje, dzięki dobrej grze i zdobyciu 13 pkt. Nastąpiła mobilizacja w klubie, zawodnicy postawili sobie cel poprawienia lokaty z rundy jesiennej i udało się im to.

Tabela na zakończenie sezonu 2008/09:

1

LUKS Nowogames Nysa

18

34

142:37

2

UGKS Odra Brzeg

18

32

137:53

3

LUKS MGOKSiR Korfantów II

18

21

111:104

4

LUKS Nysa

18

20

113:90

5

LZS Kujakowice

18

18

99:118

6

KS Lellek Sławice

18

17

103:105

7

GUKS Byczyna

18

15

96:116

8

KTS MOKSiR Zawadzkie

18

10

72:124

9

LZS UKS 15 Zakrzów

18

10

77:125

10

LZS Racławiczki

18

2

63:137

Nieco lepiej spisują się juniorzy i po trzech zwycięstwach w drugim turnieju zajmują dobre 6 miejsce w tabeli z nieznaczną strata do czołówki. W drużynie są:

Kliś Maciej

Lorek Kamil

Pilniok Łukasz

Tabela 2. ligi juniorów po II rundzie:

                                     1    UKS MOS Opole                       6   10 17 : 5

                                     2    UGKS Odra Brzeg II                  6   10 17 : 6

                                     3    LUKS Nysa                                6   10 16 : 8

                                     4    LZS Polonia Karłowice               6   8   15 : 10

                                     5    KS Orzeł Branice                        6   6   11 : 10

                                     6    LZS Kujakowice                        6   6    9 : 11

                                     7    LZS Młyn Pol Zakrzów   6   4    9 : 13

                                     8    UKS Skorpion Jaworzno            6   4    7 : 12

                                     9    MKS Sokół Niemodlin                6   2    4 : 15

                                     10  LZS Racławiczki              6   0    2 : 18

            Nałeży również  wspomnieć wyróżniające się zawodniczki na przestrzeni tych lat. Największy sukces wśród kobiet odniosła Gizela Kuszel, która była mistrzynią powiatu, województwa, a na Mistrzostwach Polski była 9. Inne znane w województwie zawodniczki to:

Jantos Barbara, Rudkiewicz Maria,  Jantos Dorota, Sowa Ewa, p. Olejnik , Szewczuk Teresa,  Rabiega Bożena, p. Plewnia, Helios Ewelina, Helios Magda, Zębala Anna, Owsińska Justyna. Owsińska Kamila.

Napisanie pracy było możliwe dzięki życzliwości wieloletniego prezesa LZS Kujakowice Jana Wunschik, który udostępnił materiały (kronikę klubu, wycinki z gazet, komunikaty) i pomógł ustalić początkowe wiadomości o powstaniu klubu dzięki swoim znajomościom. Pozostałe fakty uzupełniono na podstawie artykułów umieszczonych w internecie i przekazów ustnych zawodników grających w klubie. Brakujących lat nie udało się uzupełnić z powodu zaginionych dokumentów z tych okresów.

Bibliografia:

1. http://www.zawadzkie.pl/krajobrazy/0905/krajobrazy-0905.pdf

2. http://www.ozts.pl/

3. http://www.luks-nysa.xwp.pl/

Pracę napisał

Jantos Dawid